Kémeket idomítanak egyetemistákból Oroszországban
Mihail Szokolov tudja, hogy orosz ügynökök figyelik őt. Azt mondja, évekig kémkedett saját kollégái után Moszkva számára.
Most a CNN-nek mesél arról, hogy Hollandiában kér menedéket, miközben óvatosan sétál Amszterdam csatornáin. Illetve arról, hogyan szervezték be informátorként, hogyan árulta el az ellenzéki csoportokat, amelyekhez csatlakozott, és miért szállt ki az egészből.
“Tényleg azt gondolják, hogy a CIA megpróbálja elősegíteni a forradalmat Oroszországban, és hogy Alekszej Navalnij a CIA ügynöke”,
mondta Szokolov az FSZB-ről, a Szovjetunió bukásával a KGB-t felváltó szolgálatról.
“Hatalmas erőforrásokat és erőfeszítéseket fordítanak arra, hogy ne engedjék, hogy forradalom történjen Oroszországban. Külföldi ellenséget keresnek”.
Szerinte az FSZB-nek “rögeszméjévé vált”, hogy megtudja, ki lehet a megmérgezett és most bebörtönzött Alekszej Navalnij utódja az ország ellenzéki mozgalmának élén.
Szokolov megnyilatkozásai érdekes fényt vetnek a Kreml titkos biztonsági szolgálatának belső működésére. Illetve az ukrajnai invázió óta az Oroszországból történt disszidálások soráról. A CNN megkereste az FSZB-t és a CIA-t, hogy reagáljanak a hírekre. Az FSZB nem válaszolt, a CIA pedig nem kívánt nyilatkozni. A CNN nem látott hiteles bizonyítékot vagy állítást arra vonatkozóan, hogy az amerikai kormányzat részt venne az orosz ellenzéki mozgalomban.
Szokolov a CNN-nek elmondta, hogy 2016-ban “átlagos 19 éves diák” volt, amikor először kezdett politikai aktivizmusba. Csatlakozott az Orosz Kommunista Párthoz, amely lényegében a Kreml által jóváhagyott ellenzéki csoport a mai Oroszországban. Akkor még olyan egyszerű, az átlag embert érintő dolgok ellen kampányolt, mint a tömegközlekedés növekvő díjai.
Egyetemistából kém
De saját, független korrupcióellenes vizsgálatokat is indított helyi tisztviselők ellen, ami felkeltette a hivatalos figyelmet.
“A mostani Oroszország és a 2016-os Oroszország két különböző ország” – mondta. “Akkoriban lehetett aktivistának lenni és biztonságban lenni. Nem vagyok vak, látom, milyen problémái vannak az országomnak, az embereimnek. Látom, hogyan él Európa. Ez motivált, hogy jobbá tegyem az országomat”.
De miközben aktivizmussal foglalkozott, a kötelező katonai szolgálat alól is kibújt, és Szokolov szerint így került az FSZB célkeresztjébe. “Behívtak egy találkozóra a katonai sorozási hivatal vezetőjéhez, ahol egy FSZB-tiszt fogadott. Azt mondta, hogy már egy ideje követnek, és választás elé állított: vagy beleegyezem az együttműködésbe, vagy két évre börtönbe kerülök”. Tartott a börtöntől, ahol rengeteg szóbeszéd van bántalmazásról, és úgy vélte, hogy az alku az egyetlen kiút.
Navalnij pénzének nyomon követése
Egy éven belül, 2017-ben Szokolov önkéntesként kezdett el dolgozni Navalnij korrupcióellenes kampányában. 2021-ben már a szervezet munkatársa volt, és kulcsfontosságú információkat osztott meg az FSZB-vel. Néha úgy tűnt, hogy az FSZB érdekei egyeznek az övével.
“Regionális szinten valóban a korrupt tisztviselők iránt érdeklődnek” – mondta Szokolov. “Országos szinten az érdekli őket, hogy ki finanszírozza Navalnij kampányát. Volt egy olyan elméletük, hogy minket a CIA finanszíroz”. Szokolov elmondta, hogy nem látott bizonyítékot CIA-finanszírozásra a Navalnij-kampánynak végzett munkája során. Maga Navalnij mindig is kategorikusan tagadta, hogy bármilyen kapcsolata lenne az amerikai hírszerzéssel.
Miközben a Kreml fokozta a másként gondolkodók elleni határozott fellépést, Szokolov azt mondta, hogy az FSZB emberei a volt szovjet köztársaságba, Grúziába küldték, hogy beépüljön az elnyomás elől menekülő oroszok növekvő külföldi közösségébe. Szokolov szerint az FSZB ismét rendkívül aggódott, hogy a CIA oroszokat toboroz. “Úgy gondolták, hogy a grúz biztonsági szolgálatok az amerikai CIA irányításával toboroznak ellenzékieket” – mondta Szokolov, bár erre ismét nem látott bizonyítékot.
Szokolov elmondta, hogy soha nem hitt abban, hogy amit az FSZB csinál, az helyes, és a nekik végzett munkája “hatalmas teher” volt. Ennek ellenére több mint öt éven át vállalta a küldetéseiket.
A háború változtatott meg mindent
Egy másik fiatal aktivista hasonló történetet mesélt a CNN-nek a kényszerített toborzásról, majd az FSZB követeléseiről. Vszevolod Oszipov az Oroszországi Szabadságpárt szélsőséges szervezetének tagja volt, amikor megkeresték, bár a CNN-nek elmondta, hogy szerinte a szervezet túl kicsi és jelentéktelen ahhoz, hogy a biztonsági szolgálat figyelmét felkeltse.
De miután 2021 májusában őrizetbe vették egy korábbi, Navalnij letartóztatása elleni tiltakozással kapcsolatban, Oszipov – akkor még csak 19 éves volt – beleegyezett, hogy kémkedik Vlagyimir Putyin elnök kormányával szemben álló orosz személyek és csoportok után, cserébe azért, hogy elkerülje a börtönt.
“Különböző feladataim voltak” – mondta. “Különleges emberekkel kellett találkoznom, meg kellett ismerkednem velük. Például az Oroszországi Szabadelvű Párt vezetőjével, Jaroszlav Conway-el, vagy a Szabad Oroszország Alapítvány grúziai vezető koordinátorával, Anton Mihalcsukkal”.
Ismét hatalmas érdeklődés övezte, hogy milyen külső, nyugati részvételre számíthatnak, ha egyáltalán van ilyen a nyugati szervezetek részéről. “Voltak más, összetettebb feladatok is – kideríteni, hogy van-e bármilyen együttműködés a Nyugattal, vagy, hogy mi történik a színfalak mögött egy adott szervezetben, hogy az ellenzék amerikai vagy más külföldi különleges szolgálatoknak dolgozik-e” – mondta.
“Amint elkezdődött a háború, a megbízóm megkért, hogy derítsem ki, hogy a közösség általában mit gondol az ukrajnai invázióról” – mondta. “Az FSZB-t az is érdekelte, hogy van-e együttműködés a nyugati biztonsági szolgálatokkal, vagy kap-e valaki pénzügyeket külföldről”.
A legnagyobb félelem mindig az volt, hogy milyen veszély leselkedhet a Kremlre és Putyinra – mondta.
Amszterdamban Szokolov elmondta, hogy az Ukrajna elleni február 24-i orosz invázió okozta sokk volt az, ami legyőzte a következményektől való félelmét. Ez kényszerítette arra, hogy hátat fordítson az FSZB-nek. Azért beszél most, hogy megpróbálja helyrehozni a hibáit, és talán némi védelmet nyújtani az édesanyjának, aki még mindig Oroszországban van.
“Nagyon szeretnék hazajutni. Nem az országot gyűlölöm, hanem a kormányunkat”
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik
Ezt a csodálatos magyar helyszínt a világ egyik legszebbjének választották